Aktualnie znajdujesz się na:StartPoradyCzytaj dalej

Porady

7 powodów dla który warto wymienić opony na zimowe.

Niektórzy z nas zastanawiają się czy warto wymieniać opony na zimowe. Zasłaniamy się brakiem czasu, obciążeniami finansowymi, pokładamu ufność w swoje umiejętności.... możemy wymyśleć przynajmniej 1 000 powodów, dla kórych nie musimy wymieniać opon na zimowe.

Przedstawiamy Państwu 7 powodów, które "zakasują" ów tysiąc.

1. Opony zimowe to nie opony śnieżne

Jednym z popularnych powodów dla których niektórzy nie zmieniają opon letnich na zimowe jest przekonanie, że nie spada wystarczająca ilość śniegu. Opony zimowe są zaprojektowane, aby zapewnić większą skuteczność niż opony letnie nie tylko poprzez rzeźbę bieżnika. Dzięki zastosowanej mieszance o większej zawartości naturalnej gumy i silica, nie twardnieje w niskich temperaturach (poniżej 7 stopni Celsjusza) tak jak opona letnia.

2. Opony zimowe naprawdę działają

Portal TireRack przetestował oponę zimową Bridgestone Blizzak WS60 oraz oponę letnią z klasy ultra high performance Bridgestone Potenza RE050 w warunkach oblodzonej nawierzchni. Z prędkości ok. 16 km/h opona zimowa zatrzymała się po pokonaniu 6,4 metra, podczas gdy opona letnia potrzebowała do tego ponad 14 metrów. Wyobraźcie sobie różnicę przy prędkości 50 km/h!.

3. Opony zimowe pomagają oszczędzać pieniądze

Nowoczesne samochody posiadają często duże felgi aluminiowe oraz drogie niskoprofilowe opony. Koszt zakupu mniejszych felg stalowych jest relatywnie niższy. Opony zimowe także ze względu na mniejszy rozmiar będą tańsze. Podczas użytkowania zimówek nie zużywacie swoich drogich letnich opon. Ponadto w przypadku bliskiego spotkania z krawężnikiem lub bryłą lodu - uszkodzenie tańszej felgi stalowej lub opony mniej zaboli :).

4. ABS nie skraca drogi hamowania

Nieprawdą jest, że nie potrzebujemy opon zimowych dzięki układowi ABS. Został on zaprojektowany aby utrzymać sterowność samochodu podczas hamowania
awaryjnego. Nie skróci on drogi hamowania w przypadku braku przyczepności na ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni.

5. Opony zimowe oferują zbliżony komfort, jak opony letnie.

Kolejnym mitem jest to, że opony zimowe zapewniają mniejszy komfort oraz są zdecydowanie bardziej hałaśliwe niż opony letnie. Nowoczesne opony zimowe są tak samo komfortowe, różnice wynikać mogą z jakości opon czy ich specyfiki (opony segmentu ekonomicznego nie będą tak samo komfortowe jak opony klasy Premium, opony ukierunkowane na najtrudniejsze i śnieżne zimy będą głośniejsze od opon przeznaczonych na umiarkowane warunki). Jeśli zimą zmienimy średnicę felg na mniejszą wówczas ze względu na wyższy profil stosowanych tam opon zapewnimy sobie wyższy komfort jazdy niż na letnich (np. lepsze tłumienie nierówności, lepsza kierowalność czy niższe opory toczenia w porównaniu do szerszych kół)

6. Unikanie innych kierowców na drodze

Liczba wypadków spowodowanych przez złe warunki na drodze wzrasta w zimie o 267% (źródło: Tyrereviews). Daj sobie szansę ominięcia cudzego
wypadku poprzez założenie opon zimowych. Dzięki oponom zimowym łatwiej manewrujesz swoim pojazdem na drodze.

7. Samochody się zmieniają...

Nie jest tajemnicą, że jedną z cech nowszych modeli samochodów są ich większe gabaryty a co za tym idzie - waga. Dla przykładu, VW Golf piątej generacji waży prawie dwukrotnie więcej niż Golf pierwszej generacji. Wraz z dodatkową wagą zwiększa się bezwładność która sprawia, że opony mają więcej pracy podczas zmiany kierunku oraz hamowania. Aby zrównoważyć to zjawisko, stosowane są szersze opony letnie. Niestety szersze opony w warunkach zimowych cechują się gorszą przyczepnością i mają one mniejsze szanse na zatrzymanie ciężkiego samochodu.

Na wymianę opon zapraszamy do naszego warszatu. Przy okazji tej czynności nasi mechanicy sprawdzą stan zawieszenia i ogólne przygotowanie auto do okrezu zimowego.