Aktualnie znajdujesz się na:StartPoradyCzytaj dalej

Porady

Zimowe Dylematy Kierowców - jakie opony?
- Szerokie?
- Wąskie?
- ...

 

Jeśli macie Państwo duże felgi aluminiowe i szerokie opony, a wstępnie interesowaliście się cenami opon zimowych w takim samym rozmiarze, pewnie ciarki przeszły po Pańśtwa plecach.

Często jednak można znaleźć tańsze opony o rozmiarze mniejszym, zamiennym do tego co macie. Mniejsza szerokość i średnica opony, wyższy profil, a cena na tyle niższa, że może opłacać się dokupić jeszcze komplet felg stalowych.

Czy na zimę takie rozwiązanie jest lepsze?  - to znaczy: wższe opony o mniejszej średnicy wewnętrznej oraz wyższym profilu.

1. Lepiej węższe czy szersze opony w zimie?

Jeśli droga jest w miarę czysta, szczególnie jeśli sucha, to szersze opony mają większą przyczepność. Ale jak często w zimie jest czysty asfalt? Rzadko. Albo jest błoto pośniegowe, albo wielkie kałuże. Nie mówiąc już o śniegu. W takich warunkach węższa opona spisuje się lepiej.

2. Lepiej o niższym profilu czy wyższym?

W zimie jest dużo więcej dziur. Często śnieg przykrywa krawężniki. Wyższy profil, to mniejsze ryzyko zniszczenia felg oraz dodatkowy komfort, gdyż opona lepiej wybiera nierówności.

3. Felgi aluminiowe czy stalowe.

Aktualnie produkowane felgi aluminiowe nadają się do użytkowania w zimie i możesz je śmiało używać. Dodatkowy komplet felg stalowych ma jednak dwie zalety. Pierwsza, to taka, że mając dwa komplety kół możesz sam je zmienić nie oglądając się na kolejki w warsztatach (pamiętaj tylko, żeby raz na rok wyważyć każdy komplet w dogodnym terminie). Druga zaleta jest taka, że w razie uszkodzenia felgi stalowe są tańsze. A w zimie łatwiej uszkodzić felgę.

Jakie wnioski? Śmiało możesz pomyśleć o węższych oponach - zamiennikach, z kompletem felg stalowych. Pamiętaj jednak, że parametry obręczy (często rozmiar tarcz hamulcowych ogranicza możliwości zmniejszenia średnicy felg) oraz rozmiar opon powinien być zgodny z zaleceniami producenta samochodu. Najlepiej skonsultować to z fachowcami.

Jeśli macie Państwo pytania, zpraszamy do kontaktu z Serwis Czarnecki. Wysokowykwalifikowana załoga udzieli wyczerpujących informacji.